کشت و صنعت فجر صفا؛ بزرگترین سایت خصوصی تکثیر و پرورش گوزن زرد ایرانی

بزرگترین سایت خصوصی تکثیر و پرورش گوزن زرد ایرانی روز پنجشنبه طی آیینی با حضور علی سلاجقه رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور در مجتمع کشت و صنعت و گردشگری فجر صفا افتتاح شد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور روز پنجشنبه در آیین افتتاح نخستین و بزرگترین سایت خصوصی تکثیر و پرورش گوزن زرد ایرانی در لرستان، گفت: پرورش گوزن‌های زرد مبتنی بر فرهنگ مردم لرستان و شرایط طبیعی منطقه است.
علی سلاجقه افزود: گرچه این فعالیت، نسبت به اشتغال‌های بخش صنعت و کشاورزی، ریسک پذیری بالاتری دارد اما با این وجود، بخش خصوصی همه این خطرات را پذیرفته است و سازمان محیط زیست نیز حمایت‌های لازم را خواهد داشت.
وی افزود: این طرح رونق صنعت گردشگری منطقه را به دنبال داشته و بازار و اقتصاد استان را نیز تحت تأثیر مثبت قرار خواهد داد.
فرهاد زیویار استاندار لرستان نیز استفاده از تجریبات و ظرفیت‌های دانشی در مجموعه کشت و صنعت فجر صفا را شایسته تحسین دانست و گفت: پرورش گوزن‌های زرد ریشه در فرهنگ مردم استان دارد و یک حرکت ابتکاری قابل تقدیر است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان نیز در این آیین اظهار داشت: در مرحله نخست، چهار گوزن زرد در این سایت مستقر شده و مقرر است این تعداد به ۱۲ گوزن افزایش یابد.

علی سالاروند افزود: گوزن‌های زرد پس از تکثیر و پرورش، قابلیت رهاسازی در مناطق مختلف استان را دارند.

وی اضافه کرد: در زمان‌های گذشته خاستگاه ییلاق و قشلاق گوزن‌های زرد ایرانی بین دز و کرخه خوزستان و لرستان بوده است و به همین دلیل مجدداً این قابلیت را برای استان تعریف کردیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان با اشاره به ظرفیت‌های مناسب مجتمع کشت و صنعت فجر صفا برای پرورش این گوزن‌ها، تصریح کرد: این مجتمع هم ظرفیت‌های علمی مناسبی دارد و هم محیط مستعد و مناسبی برای پرورش این گونه را دارا است.

سالاروند گفت: امید می‌رود با واگذاری مسوولیت پرورش و تکثیر گونه‌های مختلف حیات وحش به بخش خصوصی گام‌های مناسبی در احیای این گونه‌ها در محیط زیست استان برداشته شود.

وی یادآور شد: گوزن‌های سایت لرستان شامل ۲ جفت نر و ماده هستند که از دشت ناز ساری برای پرورش مجدد در خاستگاه اولیه خود به استان انتقال داده شده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *